mercredi 3 février 2010

Art from Poland in the art World

Marcin Maciejowski, Akhalgori, 2009.
Courtesy : artysta oraz Galerie Thaddaeus Ropac, Paris/Salzburg
Foto: Charles DUPRAT

Paryż pomimo oddania pałeczki leadera w dziedzinie sztuki ciągle należy do ośrodków znaczących i wiodących. Do chmary miejscowych artystów corocznie dołączają przyjezdni z całego świata zarówno wśród artystów, jak i wśród krytyków, marszandów itd. Dla wielu oznacza to lata żmudnej pracy, dla niektórych duży osobisty i zawodowy sukces. Do tych drugich z całą pewnością należy Thaddaeus Ropac, właściciel i założyciel galerii w rodzinnym Salzburgu. Wkrótce po założeniu pierwszej galerii na terenie Austrii postanowił założyć drugą w Paryżu. Od tamtej pory minęło ponad dwadzieścia pięć lat. W dniu dzisiejszym paryska galeria Thaddaeusa Ropaca należy do tych, których nazwę wymawia się z dużym szacunkiem. Stanowi niewątpliwie obiekt marzeń wielu artystów, głównie ze względu na znakomitą listę adresową kolekcjonerów z nią związanych.

Marcin Maciejowski, Dorota on the deep red armchair, 2009.
Courtesy : artysta oraz Galerie Thaddaeus Ropac, Paris/Salzburg
Foto: Charles DUPRAT

Marcin Maciejowski, It was Modigliani, 2009.
Courtesy : artysta oraz Galerie Thaddaeus Ropac, Paris/Salzburg
Foto: Charles DUPRAT
Jego galeria zdołała skupić na sobie uwagę dzięki wyjątkowym wystawom poświęconym Baselitzowi czy Anselmowi Kieferowi. To również w galerii Thaddaeusa Ropaca odbył się pokaz obrazów Andy Warhola wypożyczonych z kolekcji Muzeum Albertina w Wiedniu z okazji dwudziestolecia śmierci artysty. Marszand niezależnie od malarstwa prezentuje fotografię. Galeria była pierwszą instytucją prywatną w Europie, która udostępniła publiczności w listopadzie 2006 r. dzieło Roberta Mapplethorpa, słynnego amerykańskiego fotografa zmarłego na AIDS. Wśród fotografów przez nią reprezentowanych znajdują się tak znane nazwiska jak Bettina Rheims czy Bernhard Prinz. Wśród artystów współpracujących z galerią znajdują się Tony Cragg i Barry Flanagan.
Marcin Maciejowski, W kawiarni, 2009.
Courtesy : artysta oraz Galerie Thaddaeus Ropac, Paris/Salzburg
Foto: Charles DUPRAT

Marcin Maciejowski, George i Marcelle Braque, 2009.
Courtesy: artysta oraz Galerie Thaddaeus Ropac, Paris/Salzburg
Foto: Charles DUPRAT
Artystą, na którego promocję zdecydował się ostatnio galerzysta jest Marcin Maciejowski, jeden z leaderów krakowskiej grupy « Ładnie ». W niedawno zakończonej wystawie noszącej znamienny tytuł Are You Really from the Art World ? prezentowane były płótna powstałe w 2009 r. Większość z nich była zainspirowana wizytą artysty w paryskim Muzeum d’Orsay. Obrazy polskiego malarza są swoistą transpozycją kilku znanych dzieł z końca XIX wieku, zarazem « okiem » puszczonym w kierunku francuskich twórców, a zwłaszcza Edouarda Maneta. Scenę w kawiarni paryskiej zastępuje scena w krakowskim klubie, miejsce Pani Manet zajmuje przyjaciółka artysty Dorota, zamiast Cesarza Maksymiliana można oglądać polskiego prezydenta. Artysta w swoich płótnach « oddał » hołd zarówno legendzie Modiglianiego, jak i « zajrzał » do prywatnego życia Matissa.

Wystawa należy do kategorii takich pokazów, o jakich latami marzą początkujący i w średnim wieku artyści : znakomite miejsce, dobra galeria, szanowany marszand. Pierwszy poważny sukces artysty na hermetycznym rynku sztuki. I zapewne nie ostatni. EIN.

Marcin Maciejowski
Are You Really from the Art World ?
6 stycznia – 9 lutego 2010
Galerie Thaddaeus Ropac
7, rue Debelleyme
75003 Paris
http://www.ropac.net/

Aucun commentaire: