lundi 15 juin 2009

Moje bliskie przedmieście – wystawa fotografii Patricka Zachmanna


Wszyscy niewątpliwie pamiętają koniec października 2005 roku kiedy w wyniku kilku nieszczęśliwych wypadków zapłonęły paryskie przedmieścia. Bunt biednych, « zapomnianych » banlieues unaocznił jak bardzo czasami niewygodne mogą stać się sytuacje prowizoryczne czy przejściowe, które potrafią zamienić się w długotrwałą przygnębiającą codzienność. Niewątpliwie ten gorący okres uzmysłowił politykom, że istnieje konieczność wprowadzenia radykalnych programów ekonomicznych mogących pomóc wyjść z istniejącego impasu. Pojawiło się też wiele innych inicjatyw mających na celu nie tylko ułatwienie integracji w nowej ojczyźnie emigrantom (ich dzieciom, a często nawet wnukom), ale też i może przede wszystkim dowartościowanie setek tysięcy, wręcz milionów ludzi przybyłych do Francji na przestrzeni lat z odległych często zakątków globu ziemskiego.


W dwa lata po « gorącej » podparyskiej jesieni Palais de Porte Dorée, w którym dawniej mieściło się Muzeum Sztuki Afryki i Oceanii udostępniło swój dostojny budynek Cité Internationale de l’Histoire de l’Immigration (Międzynarodowe Centrum Historii Emigracji).

Dokładnie 3 tygodnie temu, we wtorek 26 maja odbył się wernisaż wystawy fotografii Patricka Zachmanna « Ma proche banlieue » ("Moje bliskie przedmieście"). Urodzony w 1955 r. Patrick Zachmann jest fotografem od 30 lat związanym z agencją fotograficzną Magnum. ( http://www.magnumphotos.com/ ).

Sam Patrick Zachmann, którego dziadkowie (ze strony ojca) przyjechali do Francji z Warszawy na początku lat 30. ubiegłego wieku mówi o sobie w następujący sposób :

« Mija trzydzieści lat odkąd jestem fotografem. Od dwudziestu pięciu lat, moje ulubione tematy : tożsamość, pamięć i emigracja, powodowały, że regularnie odwiedzałem przedmieścia. (…) Trzeba wyjść naprzeciw, zbliżyć się do mieszkańców przedmieść, francuskich i obcokrajowców, którzy starają się żyć jak potrafią, pomagają sobie wzajemnie, odnajdują się w działalności stowarzyszeń lub w robotniczych ogródkach, pielegnują tradycje ich krajów i ich oryginalne kultury. (…) Prawdziwa wymiana polega na spotkaniu i umiejętności wysłuchania osób, które nie mają żadnych możliwości bycia wysłuchanym. Fotografie są wykonane w zamian za słowa i obietnicę odtworzenia ich bez deformacji. »

Wystawa składająca się z jedenastu tematycznych części prezentuje 163 fotografii kolorowych oraz czarno-białych z dużą wrażliwością pokazujących mieszkańców przedmieści dużych francuskich miast, głównie Paryża i Marsylii. Dwa filmy autorstwa Patricka Zachmanna : « La mémoire de mon père » (« Pamięć mojego ojca ») oraz « Bar Centre des Autocars » (« Bar Centrum Autokarów ») zrealizowane w formie dokumentalnej uzupełniają całość wystawy.

Wystawa jest do obejrzenia na trzecim piętrze Cité Internationale de l’Histoire de l’Immigration do 11 października 2009
Palais de la pore Dorée
293, avenue Dausmenil
75012 Paris
www.histoire-immigration.fr
33 (0)1 53 59 58 60
Metro : Porte Dorée

Aucun commentaire: